Domaine Alexandre Bonnet Blanc de Blancs Extra Brut

649,00kr
Artikelnummer 27875
Volym 75 cl
Ursprung
Champagne Frankrike
Typ Champagne
Producent Domaine Alexandre Bonnet
  • VEGAN
Aperitif
Aperitif
Fisk
Fisk
Skaldjur
Skaldjur
Sällskap
Sällskap

Druva: 50% Chardonnay, 50% Pinot Blanc

Doft: Doften är torr och komplex med inslag av exotisk frukt, plommon, citrus, mandel samt söta kryddor.

Smak: Stor och komplex smak med hög och frisk syra, tydliga toner av citrus, mandel, rostat bröd, plommon, äpplen och mineral. Avslutningen är lång och förförisk.

Tillverkning: Druvorna skördades för hand var efter de uppnådde perfekt mognad. Därefter pressades de långsamt i en pneumatisk press och musten genomgick sedan malolaktisk jäsning. Champagnen har legat på sin jästfällning i minst 36 månader innan degorgering. Dosagen är 5g/L och klassificeras med det som Extra-brut.

Övrigt: Alexandre Bonnet är HVE (high environmental value) level 3 certifierade sedan 2015 som innebär att de tillämpar ekologiskt godkända metoder vingårdarna. Jordmånen är en blandning av kalksten och märgel. Vingårdarna är belägna i södra delen av Champagne i genomsnitt 250 m.ö.h.