Här måste du vara +25 år för att besöka oss eftersom vi visar information om alkoholhaltiga drycker.
Ja, jag är + 25 årNej, jag har inte åldern inneArtikelnummer | 5179001 |
---|---|
Årgång | 2021 |
Volym | 75 cl |
Ursprung |
Alto Adige/Südtirol
Trentino-Alto Adige
Italien
|
Typ | Rött vin |
Producent | Cantina Terlano |
Pris | 152,00 kr |
Druva: 85% Schiava, 15% Lagrein
Doft: Doften är fruktig med tydliga inslag av körsbär och svarta fläderbär tillsammans med bittermandel och nyanser av viol samt integrerade toner av fat.
Smak: Vinet har en medelfyllig och fruktig kropp med toner av röda och mörka körsbär, mandel, örter, viol och balanserade toner av fat och kryddor. Tanninerna är mycket elegant som tillsammans med en hög och frisk syra ger en lång längd.
Tillverkning: Druvorna skördades för hand med en mycket noggran selektering redan i vingårdarna. Efter pressning fick musten jäsa långsamt i temperaturkontrollerade tankar av rostfritt stål. Vinet har därefter lagrats på stora ekfat i 8 månader.
Övrigt: Schiava är den främst odlade inhemska druvan från Alto Adige och redan från 1500-talet har druvan funnits i regionen. Det tempererade klimatet i Alto Adige ger ett vin med lättare kropp med eleganta tanniner och toner av färska bär, örter samt viol som tillsammans med Lagrein ger ett vin med mer fyllighet.