Här måste du vara +25 år för att besöka oss eftersom vi visar information om alkoholhaltiga drycker.
Ja, jag är + 25 årNej, jag har inte åldern inneArtikelnummer | 27368 |
---|---|
Årgång | 2019 |
Volym | 75 cl |
Ursprung |
Rioja
Spanien
|
Typ | Rött vin |
Producent | Bodegas Roda |
Pris | 2 152,00 kr |
Druva: 88% Tempranillo, 12% Graciano
Doft: Intensiv och komplex doft av mörka bär, björnbär, jordkällare, choklad, fat, örter, fänkål och lakrits samt en liten ton av rökig mineral. I bakgrunden kan man ana lite sötare kryddor som viol.
Smak: Fyllig koncentrerad smak av mörka bär, choklad, mynta. Vinet har en härlig fräschör samt eleganta tanniner vilket ger vinet en lätt och silkeslen känsla. Lång eftersmak.
Tillverkning: Druvorna skördades manuellt och endast vissa druvklasar valdes ut till detta vin. Vinet har jäst i temperaturkontrollerade ekfat där det även genomgick malolaktisk jäsning. Vinet har sedan lagrats i 8 månader på nya franska ekfat 225L och lagrades 4 månader på flaska innan det släpptes för försäljning.
Övrigt: Cirsion tillverkas enbart av utvalda druvor i vingården. Druvorna som väljs ut är små och med en mycket koncentrerad frukt. Cirsion produceras endast de år när man får denna typ av druvor, och därför görs den inte varje år.